iranhfc
تهیه کالباس به صورت دستى و سنتى از دوران مضاعف دیر باز در یونان و سپس روم و اروپاى قرون وسطى و نو اشاعه داشت البته چینی ها و هندی ها با سیر و نمک و انواع چاشنى ها، مزه دیگری به آن بخشیدند . پس از انقلاب کمونیستى در شوروی در سال ۱۹۱۷ جمع زیا‌دى از ارمنیان روسیه و روس ها که مخالف انقلاب بودند به کشور ایران آمدند . ره‌آورد این ساکنان نو ی ایران، کالباس، سوسیس و ژامبون بود که از مواد غذایى موضوع عشق و علاقه ی آن‌ها به شمار می رفت .
مهاجران در گیلان و مازندران و استرآباد و تهران مستقر شدند و تهیه و تنظیم کالباس و سوسیس و ژامبون را ابتدا کردند . آرزومان و میکاییلیان دو تن از ارمنیان مهاجر بودند که اقدام به تاسیس کارگاه هایی در این مسئله در گیلان و تهران نمودند و ساخت کالباس و سوسیس و ژامبون را انجام دادند .
اروپاییان مقیم تهران که این مواد گوشتى را به صورت کنسروهایی که از اروپا می آمد، مصرف می کردند، به این تولیدات اعتنا نشان دادند و به زودی کارگاه های این دو ارمنی به کارخانه هایی تبارک تبدیل شد . شهرت ی کالباس وسوسیس و ژامبون ایران به حدی رسید که در نزاع جهانى دوم پس از اشغال ایران، انگلیسى ها طى نامه‌ای درخواست موافقت با صادر شدن چند تُن کالباس و سوسیس کشور ایران به بیرون از ایران شدند تا نیاز سربازان انگلیسى در آفریقا و خاور نزدیک را برطرف نمایند .


| Photo by : Unknown Photo
by : Unknown سر و کله ی ساندویچ پیدا می شود . . .
در مقطع جنگ جهانی دوم و پس از آن، او‌لین ساندویچ‌ فروش ها در تهران آغاز به کار کردند و آن‌گاه در طول ۱۰ سال در شهرستان ها نیز فروشگاه هایی این چنینی بهره برداری شد . محبوبیت این غذای جدید وارد به حدی رسید که در حدود سال های ده سال ۴۰ تعداد کارگران ساندویچ فروشى ها تنها در شهرستان رشت به ۱۶۰۰۰ نفر می رسید .

اولیه توشه در خیابان استانبول یا استامبول تهران بود که یک‌سری مغازه ماهی و ماهی دودی و لوله‌هاى کالباس مبادرت به عرضه ی ساندویچ نمودند . نان بولکا، خیارشور حلبى تبریز، کمى کره که نان را به آن آغشته می کردند و یک‌سری برگ جعفرى تازه خرد شده، منتخب از این ساندویچ را تشکیل می بخشید که ارزش آن دانه‌ای پنج قِران بود . یک عدد از این فروشگاه ها، خزر اسم داشت که پس از چهار شیوه فردوسى-استانبول-نادرى و در پاساژى واقع شده بود و پس از مدتی رستورانی در طبقه ی زیرین آن افتتاح شوید .

در این رستوران جدید تاسیس غذاهایی همچون سوسیس سرخ کرده، مغز گوسفند، کتلت، ماهى ازون برون و شیر ماهى ارائه می شد که در کنار هر یک پوره ی سیب زمینی می گذاشتند و روى غذا و سیب زمینى نیز سس گوجه فرنگى یا کچاپ می ریختند . هر پرس طعام در این رستوران شش قِران بود که بعد ها به ۱۲ ریال و در ده سال چهل به ۱۸ ریال رسید .

مردمان
به ساندویچ روی خوش نشان نمی دادند
در سال های نخستین، اکثری از اشخاص که همچنان طرفدار کباب و چلوخورشت بودند، با ساندویچی ها کنار نیامدند و ورود به آن ها را کسر شأن می دانستند . رفتن به ساندویچی برای این افراد نوعی بی آبرویی تلقی می شد و روی خوشی نداشت . اما این مردم نیز ناچیز ناچیز با این تغییر‌و تحول کنار آمدند و به یک عدد از طرفداران ساندویچ تبدیل شدند .برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 8 ،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید : 225
  • بازدید امروز :3
  • بازدید دیروز : 0
  • بازدید این هفته : 3
  • بازدید این ماه : 8
  • تعداد نظرات : 0
  • تعداد کل پست ها : 29
  • افراد آنلاین : 1
امکانات جانبی
بالای صفحه

همراه بلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و مسئولیت مطالب درج شده در وبلاگ ها به عهده صاحبان وبلاگ می باشد .
خرید بک لینک X
ساخت وبلاگ
جت پرینتر
چاپگر صنعتی
آموزش زبان در کرج
ترازو رادین
ترازو فروشگاهی
ترازو پرینتر دار
ترازو تره بار
مجله اینترنتی سایتک
ترازو لیبل پرینتر